Ako na výsadbu jabloní

Ako správne vysadiť mladú jabloň, z ktorej budeme neskôr zberať chutné plody? Celý proces nezačína kúpou mladého stromčeka v ovocnej škôlke. Dôležitú úlohu zohráva príprava pôdy. Minimálne dva mesiace pred samotnou výsadbou vykopeme jamu, ktorú nahnojíme kompostom, prípadne maštaľným hnojom.

Pri plánovaní výsadby myslíme na to, aby sme jabloň nevysádzali na miesto, kde sme predtým zrezali starú jabloň. Toto opatrenie robíme z dôvodu vyčerpania pôdy. Na miesto po starej jabloni môžeme zasadiť napríklad slivku, ktorá čerpá z pôdy iné látky.

Po príprave jamy a zadovážení stromčeka, pokračujeme ďalšími dôležitými krokmi a zásadami. Prvou z nich býva namočenie sadenice do vody. Mali by sme tak urobiť na dvadsaťštyri hodín. Tento proces nenahradí ani výdatne polievanie po zasadení. Následne skrátime korene aspoň o jeden centimeter a taktiež odstránime všetky poškodené a nalomené korene.

Potom pristupujeme k vloženiu vysádzaného stromčeka do vopred vyhĺbenej jamy. Opatrne nasypeme najkvalitnejšiu zeminu medzi korene a jamu celkom zasypeme. Pri výsadbe na jeseň môžeme prihrnúť hlinu tak, že vznikne okolo stromu malý kopček. Treba však dávať pozor aby miesto zaštepenia stromu( spoznáte podľa hrčky na kmeni) bolo aspoň desať centimetrov nad zemou. Následne výdatne zalievame po dobu dvoch týždňov dva krát za deň. Najlepší čas je ráno a večer.

Sadenie nám príroda umožňuje v dvoch termínoch. Na jar od marca do mája a v jeseni od septembra až po prvé mrazy. Vhodnejšia doba na výsadbu jabloní je práve jeseň. Stromček pred prvými mrazmi silno zakorení a pravdepodobnosť ujatia je veľká. Samozrejme v tejto uponáhľanej dobe nie vždy stihneme jesennú výsadbu. Na jar keď sa všetko prebúdza pestovateľov láka uviesť do svojej záhrady nový prírastok. Ak sa tak rozhodnete, nepodceňujte výdatnú zálievku najme v období sucha.

Ďalšou chybou, ktorú robia mnohí záhradkári býva neuskutočnenie povýsadbového rezu. Ak sa stromček neujme a neprevedieme tento rez, reklamácia nákupu býva zväčša bezpredmetná. Rez treba urobiť tak, aby sme zapestovali korunku. To znamená zrezať všetky kostrové konáre na štyri až šesť  púčikov, na vonkajšie očko. Rezom na vonkajšie očko dosiahneme vyrastanie letorastov von z koruny. Taktiež je vhodný oporný kolík, ktorý chráni mladé ovocné  stromy pred vyvrátením.

Pri dodržaní týchto zásad je veľmi pravdepodobné, že sa vám sadenica ujme. Nakupujte len stromy s vitálnym vzhľadom a u overených predajcov.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 25 Priemer: 2.6]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *